top of page
Writer's pictureHost writer

Opazovanje občutkov

Vsem nam se je že kdaj zgodilo, da smo se z avtom vozili več kilometrov ´na avtomatskem pilotu ne da bi se tega zares zavedali, zavedali kako vozimo, kako sedimo, kaj razmišljamo. Na enak način se lahko zgodi, da nismo zares ´prisotni´v trenutkih našega življenja.


Ko smo na avtomatskem pilotu, je bolj verjetno da bomo avtomatsko, navajeno reagirali. Nam ta navada prinaša prijetnost, lahkotnost, mir? Velikokrat ne.


Ko se začnemo bolj zavedati svojih telesnih občutkov, misli in čustev v vsakem trenutku, si damo možnost večje svobode in predvsem možnost izbire. Ni nam potrebno ponavljati starih ukoreninjenih navad in miselnih vzorcev, ki so nam morda povzročali probleme in nelagodje v preteklosti.



Cilj meditacije opazovanja telesa je povečati zavedanje, da bomo lahko odgovorili na življenjske situacije z izbiro namesto z avtomatskim odzivom. Tega se lotimo tako, da vadimo zavedanje tega, kje je trenutno naša pozornost in nenehno namensko spreminjamo njen fokus.

Preko meditacije opazovanja telesa zavestno usmerjamo našo pozornost in misli na različne dele telesa. Telo služi kot fokus za sidranje našega zavedanja v sedanjem trenutku brez pričakovanja, obsojanja ali kritiziranja. Vadimo zavedanje tega, kar se dogaja tukaj in zdaj in možnosti lastne izbire.


Kako izvajamo meditacijo?

Izvajamo jo leže na tleh ali na postelji, kjer nam je prijetno in toplo in nas nihče ne moti. Oči imamo zaprte ali mehko priprte.

Če prepoznamo, da vsakič znova pri meditaciji zaspimo, jo izjemoma izvajamo sede s poravnano hrbtenico.



Namen in potek meditacije opazovanja telesa:

Namen te meditacije ni spremeniti našega počutja, se sprostiti ali pomiriti. Velikokrat se to zgodi, lahko pa tudi ne. Pravi namen te meditacije je, da po svojih najboljših močeh pripeljemo pozornost k vsakemu fizičnemu občutku, ki ga zaznamo, medtem ko usmerjamo pozornost na posamezen del telesa.

Natančno in radovedno opazujemo posamezne dele telesa zgolj takšne kot so, brez želje po spreminjanju ali kritiziranju, sodbi. Med meditacijo se bo um od časa do časa oddaljil od telesa, diha. To je čisto normalno, to je v njegovi naravi, na nas pa je da, ko to zaznamo, nežno nazaj preusmerimo pozornost na del telesa na katerega se želimo osredotočiti.

Smo budni in prisotni v zaznavanju tega, kar se vsak trenutek poraja v posameznemu delu telesu.

Meditacijo začnemo z zavedanjem fizičnih občutkov v stopalih in korak za korakom prehajamo do vrha glave.


Primer, kako nam vaja pozornosti lahko pomaga v vsakdanjem življenju: Oseba je opazila, da ima pri kuhanju kosila po nepotrebnem napeta ramena. To počne verjetno že leta, a se tega zaveda šele sedaj. Večkrat, ko bo pozornost usmerila vase, v svoje telo, večkrat bo lahko opazila ali so ramena sproščena ali napeta. Večkrat, ko jih bo sprostila, prej bo to postal njen novi vzorec. Zaživela bo s sproščenimi rameni, posledično telesom, kar se bo odražalo tudi na njenem psihičnem počutju. Zaživela bo bolj lahkotno in radostno. Izklopila je avtomatskega pilota in v roke vzela volan svojega letala (telesa, misli, čustev).

 

Maja Kenda je pred 13 leti naredila korenito spremembo v svojem življenju. Odločila se je, da izstopi iz potrošniške družbe in najde svojo srečo v preprostemu življenju v tesnem stiku z naravo. Hkrati se je to zgodilo tudi z njenim notranjim svetom. Stopila je na pot samoraziskovanja. Narava je postala njena učiteljica. Naučila jo je videti lepote, ki so okrog nas, v vseh nas, slišati tišino. Vendar ta odmik ni bil njena končna postaja, zato se je po 7 letih vrnila nazaj v svet tukaj in zdaj, svet, kakršen je, in ne kakršnega bi si želela. To je bila nova velika sprememba, ki ji je prinesla razumevanje srednje poti.

Gibanje je del njenega življenja. Zelo zgodaj je spoznala povezavo med gibom in dihom. Vrhunski šport je od nje zahteval prisotnost diha v mirovanju in gibanju, ki jo je okronal za večkratno državno prvakinjo v plavanju.

Zadnjih 10 let se poglablja v jogo, somatiko, metodo MBSR (Mindfulness), različne prakse čuječnosti, ter prakse, ki so povezane z razumevanjem ženske narave. Je učiteljica hatha joge, somatike, vaditeljica integralnega dihanja.

Nekateri njeni dosedanji učitelji: Blaž Bertoncelj: hatha joga in somatika, Matejči Šajnam: somatika, Tatyana Tolochkova: Iyengar joga, Milan Hosta: Integralno dihanje, Polona Sepe: Krija Tantra Joga, Odkrivanje ženske esence s Savino Atai, Manjo Potočnik, Sasho Cobra, dr. Joachim Gross in Robert Križaj: MBSR-metoda celostnega obvladovanja stresa, Erik van den Brink: MBCL-Mindfulness Based Compassinate Living.

Je ustanoviteljica 1. antistres centra na obali Center Diha, kjer svoje znanje in življenjske izkušnje deli naprej. To je njen način življenja, kateremu je z vsem srcem predana.


 
 

bottom of page